Stomatologia Wodecki

Chirurgia stomatologicznaZęby mleczne i ich rola. Kiedy chirurg musi usunąć ząb mleczny u dziecka?
uśmiech z zębami dziecka

Zęby mleczne i ich rola. Kiedy chirurg musi usunąć ząb mleczny u dziecka?

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka często wywołują wiele emocji. Jednak czy wiesz, jaką mają one rolę? Kiedy zęby mleczne są zastępowane stałym uzębieniem i w jakich sytuacjach może zachodzić potrzeba ich ekstrakcji przez chirurga stomatologa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym są zęby mleczne?

Zęby mleczne, często określane też mianem zębów pierwotnych lub czasowych, są pierwszym uzębieniem pojawiającym się w jamie ustnej dziecka. Ich rozwój rozpoczyna się jeszcze w okresie prenatalnym, co oznacza, że formują się one już w życiu płodowym. Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się zwykle między 4. a 8. miesiącem po przyjściu dziecka na świat. Pełne uzębienie malucha składa się z 20 zębów — ośmiu siekaczy, czterech kłów i ośmiu trzonowców. Należy wziąć pod uwagę, że są one mniejsze od zębów stałych i posiadają bardziej mleczny kolor (skąd też wzięła się ich nazwa). Uzębienie dziecięce zwykle wyróżnia się cieńszą strukturą korzeni, co ułatwia jego wypadanie w odpowiednim momencie. Pozostaje ono w jamie ustnej malucha do momentu, gdy zaczynają się pojawiać zęby stałe, co zwykle następuje około 6. roku życia i trwa do okresu wczesnej nastoletniości.

Jaka jest rola zębów mlecznych?

Zęby mleczne odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju jamy ustnej i ogólnym zdrowiu dziecka. Umożliwiają one maluchowi spożywanie różnych pokarmów, wspierając trawienie i dostarczanie jego organizmowi składników odżywczych. Zęby mleczne wspierają również rozwój mowy, gdyż stanowią wsparcie dla języka przy wymawianiu głosek i dźwięków. Pełnią one funkcję pewnego rodzaju przewodników dla zębów stałych, utrzymując dla nich odpowiednią ilość miejsca i zapobiegając przesuwaniu się pozostałych zębów. Obecność zdrowego uzębienia mlecznego wspiera prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy. Zaniedbanie zdrowia jamy ustnej dziecka może prowadzić do infekcji, wpływając na zawiązki zębów stałych lub wywołując inne problemy zdrowotne. Pięknie wyglądające zęby mleczne zazwyczaj mają duże znaczenie dla estetyki twarzy dziecka, co pomaga budować jego pewność siebie. Dlatego dbanie o nie jest tak samo ważne jak troska o zęby stałe.

Kiedy chirurg musi usunąć ząb mleczny u dziecka?

Konieczność chirurgicznego usunięcia zębów mlecznych u dzieci zwykle pojawia się, kiedy nie wypadną one na czas, a w ich miejsce zaczynają się wyrzynać zęby stałe. Wtedy przeprowadza się tę procedurę, aby nie dopuścić do przesunięcia uzębienia. Wskazaniem do wyrwania zęba mlecznego jest też zaawansowana próchnica, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Dentysta może wyrwać ząb mleczny, aby uniknąć zakażenia i jego wpływu na sąsiednie tkanki, m.in. przy rozwoju stanu zapalnego wokół korzenia, które nie ustępuje pomimo leczenia. W przypadku poważnych uszkodzeń uzębienia — np. złamań lub pęknięć — często również dokonuje się ekstrakcji. Czasami ortodontyczne leczenie wad zgryzu także wymaga wcześniejszego usunięcia niektórych zębów mlecznych, aby zrobić miejsce dla aparatu lub zębów stałych. Decyzja o ekstrakcji zawsze zależy od dokładnej oceny stomatologa dziecięcego, który dokonuje analizy stanu uzębienia malucha, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje.

Zęby mleczne to pierwsze uzębienie dziecka, które pojawia się w pierwszych miesiącach jego życia. Ułatwiają one maluchowi przeżuwanie pokarmów i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju mowy. Zęby mleczne po pewnym czasie są zastępowane stałym uzębieniem, jednak naszym zdaniem warto o nie dbać z taką samą starannością. Czasami zachodzi konieczność usunięcia niektórych z nich w ramach przygotowań do bardziej złożonych zabiegów stomatologicznych, dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się zgłoszenie się z maluchem do dentysty, który zadba o to, aby zabieg był bezbolesny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share